نیّت کن، آزاد کن، ۵۰۰ !

-         خارجی، خیابان، شب

ساعت ۰۰/۷یکی از روزهای پاییزی.میدان هفت تیر تهران.ابتدای خیابان مفتح.

هوا تاریک و چراغ مغازه ها روشن است و ویترین ها میزبان چشمان جستجوگر رهگذران. آدمک های ثابت پشت ویترین ها به دنبال تفاوت های میان خودشان و آدمک های متحرک جلوی ویترین می گردند. صاحبان مغازه ها و آدمک های ثابت، هر لحظه به دنبال پررنگ تر کردن تفاوت بین خریدار بودن و فروشنده بودن هستند؛ با اندکی فریاد.

ماشین ها، این اتاقک های کوچک که تا صاحبانشان – راننده – دستور حرکت نه با زبان، بلکه با پا به آنها ندهند از جایشان تکان نمی خورند، به تاخت و تازی عجیب فراخوانده شده اند به وسعت ارادۀ رانندگانشان.

آدمک های متحرک در جدالی نا برابر و گاهی برابر از لابلای این تاخت و تاز با اندکی با قانونی و بسیاری بی قانونی به سلامت گذر می کنند.

***

از فدراسیون پزشکی بر می گردم.

پیدا کردن خودپرداز بانک تجارتی که بتوانم کمی پول نقد از آن بگیرم بهانه ای است تا خیابان مفتح را یک بار دیگر برگردم پایین. امّا نه.این بانک خودپرداز ندارد.دوباره به سمت میدان هفت تیر بر می گردم.این بار بانک صادرات را می یابم.با خوشحالی به سمت چراغ سبز کوچکی که روشن و خاموش می شود، حرکت می کنم.کارت بانک آبی رنگ تجارت را داخل دستگاه می گذارم و بعد از انجام دادن تمام مراحل ، منتظر دریافت کارت و بعد از آن پول می شوم، که پیغام روی صفحه نمایش خبر از قطعی سرویس و عدم دریافت اطلاعات از مرکز می دهد.

با شتابی بیشتر به سامانۀ خودپردازهای بانک ملی!! آن سمت خیابان می روم تا ببینم شتاب من بیشتر است یا کارت بانک های طرح شتاب.

این بار هم همان پیغام.

این بار با امید پیدا کردن بانک تجارت دیگری که گویا نزدیک پل کریمخان است به آن سمت خیابان می روم.

-          خارجی، خیابان، شب

 ساعت ۱۵/۷یکی از روزهای پاییزی.میدان هفت تیر تهران.ابتدای خیابان مفتح.

خیابان مفتح به سمت جنوب یک طرفه است و ماشین هایی که به سمت بازار، میدان امام حسین و ... می روند از آن سمت عبور می کنند.نبش خیابان تاکسی های خطی ایستاده اند و شخصی های مسافرکش در حال سوار کردن مسافر!!

مخبرالدّوله ۲نفر... طالقانی ... امام حسین حرکت ... توپ خونه ۱نفر...

مانتوهای جدید روز بفرما داخل... انواع لباس های شب، دیدنش مجانیه... تی شِرت می خوای جایی نرو بیا همینجا... سی دی ، فیلم، عکس، پوستر...

نیّت کن، آزاد کن، ۵۰۰!!؟ نیّت کن، آزاد کن، ۵۰۰. باز هم نیّت کن، آزاد کن، ۵۰۰.

؟؟

***

بر می گردم سمت صدا. یعنی چی؟تا حالا نشنیده بودم.باز هم دقت کردم.

نیّت کن، آزاد کن، ۵۰۰.

دو نفر بودند.یکی تقریباً ۴۰ساله و دیگری نوجونی۱۷ ساله. به دست هایشان نگاه کردم.

یه پرنده بود.

نیّت کن، آزاد کن، ۵۰۰

                  نیّت کن، آزاد کن، ۵۰۰

عکس تزئینی از middle-east-online

/ 7 نظر / 7 بازدید
بهنام

حالا ازاد کردی يا نه فکر کنم مرد پرنده ازاد کنه pus داشته باشه می تونستی با کارت الکترونيکيت پرنده ازاد کنی....جالبه ازاد کردن هم الکترونيکی شده.....

احمد

حامد خان سلام.... وب قشنگی داريد بخصوص نوشته هايتان گرم است.... سری هم به وب ما بزنيد و اگر ممکن بود لينک نماييد....

همنورد سلام؛ به من سر بزنيد

افسانه

می بينيد ! بابت آزادی گرفته شده هم بايد بها پرداخت کرد

مائده

منم می خوام آزاد کنم...نيدونم چرا دلم رهايی می خواد از اون وسيعهاش ..دلم اونو می خواد...همون پرنده رو می گم حامد تو آزادش کردی؟؟؟؟؟

آنا

وبلاگ شما در آناپورنا لينک شد.