بیانیه دومین نشست وبلاگ نویسان کوهنورد

جمال یار ندارد نقاب و پرده ولی                       غبار ره بنشان تا نظر توانی کرد 

ما اجرا‌کنندگان برنامه جمعی وبلاگ ‌نویسان کوه ‌نورد و طبیعت ‌دوست، با صعود خود به قله سنبران اشتران ‌کوه و حضور خود در منطقه زیبای دریاچه گهر، ضمن اعلام حمایت از کلیه حرکت‌های گروهی در جهت حفظ طبیعت ایران و با توجه به عمق خطراتی که کوه‌های ما را تهدید می‌کند مراتب نگرانی خود را از شرایط  حاضر بیان داشته و همراهی خود را با تمامی کسانی که با ما اهداف مشترک دارند در جهت تلاش برای تغییر آن، با بیان برخی از این نگرانی‌های خود به شرح زیر اعلام می‌داریم:  

1- تلاش برای دست یافتن به توسعه، نمی‌تواند توجیحی برای نابودی طبیعت باشد؛ بلکه حفظ و مراقبت از طبیعت خود جزئی از اهداف توسعه پایدار است. در این راستا تراشیدن کوه‌ها برای ساختن جاده‌ها و ایجاد تاسیسات مخرب دیگر به هر بهانه‌ای، فقط نشان ‌دهنده نگاه تخریبی طراحان این‌ گونه طرح‌ها به سرنوشت زیستی موجودات و انسان است. 

2- کوه ‌نورد پس از گذراندن دوره‌های آموزشی لازم، می‌تواند درک درستی از خطرات کوهستان داشته باشد و فدراسیون کوه ‌نوردی مسئول آموزش افراد علاقمند در تمام شاخه‌های  فنی این رشته‌ است بنابراین هزینه کردن برای آوردن مربیان خارجی و ارتقای سطح آموزش مربیان داخلی در درجه اول اهمیت قرار دارد تا در سایه این آموزش‌ها به صعودهایی ایمن دست پیدا کنیم و کمتر با حوادثی که اغلب ناشی از عدم آشنایی افراد از اصول فنی است مواجه شویم.  

3- حفظ اکوسیستم کوهستان فقط با شعار امکان‌ پذیر نیست و حتی  حضور کوه‌نورد طبیعت‌دوست، ناخواسته به عنوان یکی از عوامل تخریب آن مطرح می‌شود؛ بنابراین ما با صرف‌ نظر کردن از بسیاری از خواسته‌های راحت‌ طلبانه خود، تلاش می‌کنیم آثار حضور خود را در این اکوسیستم  کم ‌رنگ کنیم. 

4- سهل انگاشتن خطرات کوهستان از جمله امن جلوه دادن آن با ساختن پناه‌گاه‌ها  نه تنها منجر به بروز حوادث بسیاری شده که افراد با احساس در دسترس قرار داشتن کوه‌ها دچار آن شده‌اند بلکه این امکانات موجبات آلودگی طبیعت را با حضور افراد آموزش ندیده و مبتدی فراهم کرده است. بنابراین ما به آموزش کوه‌نوردان در استفاده از ابزار و امکاناتی که کمترین آثار را در طبیعت به جا گذاشته و بیشترین ایمنی را به آنها بدهد تاکید می‌کنیم.  

5-  فدراسیون كوهنوردی موظف به بازسازی و نوسازی امكانات و تجهیز پناه ‌گاه‌ها و جان‌ پناه های موجود است تا تبدیل به محل تجمع زباله و محل تفریح افراد فاقد احساس مسئولیت نشود و بتوان روی آنها به عنوان محلی برای مراجعه امدادگران و استفاده مصدومان حساب کرد .  

6- صعودهای سراسری با شرکت افراد زیاد در کوهستان که از طرف نهادها و سازمان‌ها و گاه حتی  از طرف متولیان این ورزش به مناسبت‌های مختلف و حتی  در قله‌های بلند برگزار می‌شود نتیجه‌ای جز تخریب و فرسودگی خاک و آسیب رساندن به خود این افراد که اغلب فاقد آموزش‌های لازم هستند، نخواهد داشت.  

در پایان صعود خود را تقدیم می‌داریم به دوستان کوه ‌نوردمان که در بهار امسال جان خود را در کوه‌ها از دست دادند و آرزو می‌کنیم که کمتر با چنین حوادثی که عزیزانمان را از ما می‌گیرد مواجه شویم.

ما برنامه‌های خود را برای جلب حمایت افراد در داشتن صعودهای ایمن ، كوه پاك و تفكر گروهی ادامه خواهیم داد تا بتوانیم با هم ‌فکری هم و هم‌ گرایی در رسیدن بهاهداف مشترک به نتایجی موثر دست پیدا کنیم.  

 برنامه بعدی ما در تاریخ نیمه اول شهریور ماه 1386 در منطقه دماوند و صعود قله دماوند ( یال جنوبی ) خواهد بود.    

جمعی ازوبلاگ نویسان کوهنورد

خردادماه سال ۱۳۸۶

دریاچه گهر 

 

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

اشاره:

متاسفانه من نتونستم در این برنامه شرکت کنم.اما حمایت خودم رو از این حرکت و این بیانیه اعلام می کنم.

امیدوارم که اینگونه حرکت ها در راستای پیشبرد فرهنگ کوهنوردی علمی و همینطور انسجام حرکت های گروهی باشه. 

شعار این برنامه هم این بود: صعود ایمن ٬ کوه پاک ٬ تفکر گروهی 

برای برگزاری برنامه سوم که صعود به قله دماوند هست٬ قطعا نظرات همه دوستان شنیده خواهد شد و با توجه به توافق جمعی در خصوص تاریخ برگزاری ٬ این برنامه انجام می شود.

 امیدوارم که:

  • صعودهایی که انجام میشه بی خطر باشه٬
  • کوه ها همیشه پاک باشند٬  
  • و تفکر گروهی حاکم بر فعالیت های گروهی باشه. 

و این موارد تحقق پذیر نیست مگر: آموزشهایی که فرد کوهنورد از قبل باید ببینه و امکاناتی که متولیان این ورزش (فدراسیون و تشکلهای رسمی) باید در اختیار آنها قرار بدهند و مهمتر از همه خواست خود کوهنورد.

تشکر لازم رو از حمید وطن خواه ٬استاد مشولی عزیز برای هماهنگی های این برنامه دارم.چون خیلی زحمت کشید.(با خودمن که از قبل از عید تا روزهای آخر اجرای برنامه در تماس بود.)

 

از دوستان خوبی که در این برنامه شرکت کردند تشکر دارم.آقای خسرو جمشیدی ٬ علی عبداللهی مطلق ٬ محمد ذبیحمند ٬  احسان سالاروند ٬ علی قادری که همه جوره آمادگی خودش رو اعلام کرده بود. یه تشکر ویژه از آقای علی یاری(دایی علی) و دوستان خوب گروه کوهنوردی تاریانای اهواز.و همینطور از سرکار خانم مهری جعفری که زحمت تنظیم و تدوین این بیانیه رو کشیدند.

 

>>> گزارش های برنامه صعود و حمایت از بیانیه: داغلار ٬ آوازهای کوه ٬ آناپورنا ٬ kahar peak ٬ گروه کوهنوردی تاریانای اهواز ٬ گروه کوهنوردی کارون  ٬ سایت ایرانکوه ٬ احسان مقدس پور ٬ سرود کوهستان ٬ blackrock

 

>>> اطلاع رسانی پایگاه های خبری: کوهنوشت ٬ خبرگزاری میراث فرهنگی

به امید تداوم و حمایت از اینگونه حرکت ها.

/ 10 نظر / 32 بازدید
فرهادی

حامد جان سلام در برنامه آزادکوه جای همه وبلاگ نويسها خالی بود هوا عالی ، گروه عالي ، برنامه عالي و... انشاءالله برنامه دماوند شركت ميكنم فقط ممكنه من از مسير غربي يا شمالي صعود كنم و روي قله به وبلاگ نويسها بپيوندم و با آنها از مسير جنوبي برگردم خيلي دوست دارم دوستاني رو كه فقط نوشته هاشون به هم پيوندشون داده از نزديك ببينم انشاءالله تا صعود دماوند باز هم به وبلاگ حقير سر بزن موفق باشي

مشولی

سلام حامد جان به خدا شرمنده ميشم از خوندن اين مطالب . ممنونم از حمايت و اطلاع رسونيتون . جا داره که از محبت همه دوستان قدر دانی .و تشکر بشه . تا دماوند

اژدهای غمگین

سلام. وبلاگ داستانهای تخیلی من و اژدها آپدیت شد. سری هم به ما بزن

آنا

ممنون به خاطر پست بيانيه!! داداش فرهادی اين حامد حصاری عاشق آزاد کوهه. شبا از عشقش خوابش نميبره

دایی علی

سلام .حامد جان خوبی ؟؟.گزارش مصور و متنوع احسان مقدس پور .بحث کنسرو بادمجانش به خاطر این بود که ما قرارمون کنسرو یک و یک بود .فروشنده تموم کرده بود یه مارک دیگه بهمون داد که از نظر طعم افتضاح بود .!! http://www.7irec.com/gahar/ -------------------------------------------------- حامد جان به خطر پست بيانيه و تلاشی که برای نشست سوم انجام میدی از تو ممنونم . اسم محمد ذبيحمند رو توی افراد شرکت کننده و کسانی که گزارش سفر رو نوشتند از قلم انداختي.

حامد

به فرهادی:ممنون از لطفتون.اميدوارم که ازادکوه بهتون خوش گذشته باشه.دماوند هم همينطور. به مشولی:دشمنت شرمنده بشه.من که کاری نکردم. به آنا:خواهش ميشه.گفتی آزاد کوه باز دلم رفت. به گروه کوهنوردی و اسکی استقلال شيراز:ژاينده باشيد. به دايی علی: ۱.تبليغ مجانی نکن دايی. ۲.انجام وظيف است ۳.اطاعت امر.تازه امروز مطلب آقا محمد رو خوندم.دستش درد نکنه.

خسرو جمشيدي

سلام حامد خان جای شما گهر خالی بود . از لطفت ممنونم . راستی به قولم عمل کردم يه سری به من بزن خوشحال ميشم

خسرو جمشيدي

سلام آره حامد جان مربوط به همون برنامه است. دو بند از انگشت بغل شست متاسفانه قطع شد انگشت شست هم اوضاش وخيم بود ولی خدارو شکر برگشت و خوب شد عکس شو تا فردا ميزارم تو وب برنامه گهر هم امده بود حالش خوبه. هييت هم يه بی تفاوت بزرگه درک درستی از برنامه های حرفه ايی ترو نداره مهم نيست معمولا اينطوريه .قربانت شاد باشی

فرشید فاریابی

يک توضيح ضروری: در خبر تنظیمی از سوی اینجانب به برنامه ی دماوند اشاره شد! اما متاسفانه نمی دانم چرا خبرگزاری آن بخش را حذف کرده؟