قطع درخت چنار 500 ساله در دامغان

در بخشی از سی امین جلسه باشگاه هنر و طبیعت ، علی منصوری راد* از قطع درخت چنار 500 ساله در 17/فروردین/1388 در روستای "فیخار" از توابع شهرستان دامغان خبر داد. 

 به گفته وی سه نفر با در دست داشتن مجوز کتبی از شورای اسلامی روستای فیخار، این درخت کهنسال و از میراث های ملی را قطع کردند.هنوز دلیل مشخص و منطقی برای  این کار اعلام نشده و در پی پیگیریهایی که ایشان انجام دادند ، مسئولان دلیل این کار را " مزاحمت ریشه های آن برای مسیر قنات و چشمه آب " ذکر کرده اند.دلیلی که به گفته منصوری راد کاملا غیرمنطقی است.

این دوستدار میحط زیست پیگیری های خود را ادامه داده و در نهایت جوابی روشن و منطقی از سوی هیچ مسئولی نشنیده است، و پس از مراجعه مجدد به محل قطع درخت شاهد صحنه های دلخراش تری نیز بوده.

سرگردانی پرندگانی که بر روی این درخت لانه داشتند و نیز سوزانده شدن تنه بر خاک افتاده این درخت که از ذخایر ملی و از ارزشمندترین اسناد طبیعی استان است نتیجه نادانی و نا آگاهی مسببین این واقعه است.

به راستی تا کی و کجا باید شاهد وقوع چنین اتفاقات نا خوشایندی باشیم.

کشورهایی که برای ازدواج و یا به دنیا آمدن فرزند خود ، کاشتن یک نهال درخت را جزو فرهنگ و قانون خود می دانند کجا ، و ما که همواره فقط دَم از حفظ محیط زیست و منابع طبیعی ارزشمند کشورمان می زنیم کجا؟!

آتش سوزی جنگل هایی مثل گرگان ، زباله های ریخته شده در حاشیه جاده جنگلی عباس آباد ، شکار بی رویه حیوانات، نتیجه پروژه یوزپلنگ ایرانی و اتفاقاتی ازین دست ، همه و همه درجه آگاهی و مسئولیت پذیری استفاده کنندگان یک جامعه از آن منابع طبیعی و زیست محیطی را می رساند.

چه باید کرد:

  • قرار است حرکت نمادین کاشت درخت در اطراف این درخت قطع شده انجام گردد.( اخبار این حرکت از باشگاه هنر و طبیعت قابل پیگیری است.)
  • بالا بردن آگاهی و مسئولیت پذیری افراد جامعه. کار سختی نیست اگر هر کدام از ما از طریق آموزش اطرافیان و تبلیغ و تشویق آنها به حفظ محیط زیست و  منابع طبیعی بپردازیم و خودمان نیز گام های عملی در این راه برداریم می شود به آینده کمی امیدوارتر نگاه کرد.
  • از نویسندگان اینترنتی و غیر اینترنتی محترم کوهنورد ، طبیعت گرد ، انجمن های حفظ محیط زیست و  منابع طبیعی و دوستداران طبیعت خواشمند است به نشانه اعتراض این واقعه نوشتاری را منتشر کنند.
  • از مسئولان و فعالان محیط زیست ، درخواست پیگیری و برخورد جدی و قانونی با مسببین و تخریب گران محیط زیست و منابع طبیعی را دارم.

  >> 

قطع درخت چنار 500 ساله دامغان در:

خبرگزاری مهر - سایت جامع سمنان - همشهری آنلاین - جام جم آنلاین- تابناک

مؤسسه طبیعت - باشگاه هنر و طبیعت

 ـــــــــــــــــ

*علی منصوری راد کارشناس نام آشنای ورزش که در سالهای گذشته چهره و صدای گرم او را از تلویزیون می دیدیم و می شنیدیم سالهاست که در زمینه پرورش اسب فعالیت دارد و صدای گرم او هر از چندگاهی در گزارش های اسب دوانی و نیز در برنامه طبیعت و ورزش ایران ( آشنایی با کوههای ایران) از شبکه 4 سیما شنیدنی است. 

/ 8 نظر / 18 بازدید
َavinast

((دریغ است که ایران ویران شود )) واقعا جای تاسف داره ! [ناراحت] اما ممنون که این خبر رو منعکس کردی ، منم تو وبلاگم لینک کردم. به امید روزی که مسوولان از خواب برخیزند

ساناز

تاسف برانگیزه... . . . . . می بینید؟2 ماهه از استان سمنان دور شدم اینجوری همه چیز بهم ریخته!!!![چشمک]

بابک موحدی

آقاحامدسلام.امیدوارم موفق وپیروز باشید. فقط نباید به این فجایع عادت کنیم. حامد اسفندیاریو از طرف من ببوسید. نجواهای منم ببینید. سپاس. راستی دارم یه کارایی برای اجرا وضبط سرود هفت خوان در استودیو انجام میدم. اگه خودتود کسیو دارید که بخونه به من اعلام کنید.

سونيا

88خبر ---------- خبر -------------خبر --------------خبر ----------------------------خبر ××××صعود سراسری وبلاگ نویسان و كوهنوردان به قله پازن پیر 4302 متر - بلندترین قله شرقی دنا - یاسوج 6-7-8 خرداد ماه 1388××××× از کوهنویسان عزیز دعوت به عمل می آید در صورت تمایل به شرکت در این صعود اعلام آمادگی کنند٬ جهت هماهنگی شرکت در این برنامه با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید. ۰۹۱۷۷۱۵۹۲۰۷ - ۰۹۳۵۵۳۷۴۸۵۳ - 09372062503-09360354614 ×××××××مهلت ثبت نام تا ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۸ ××××××××× زمان گردهمایی ۶ خرداد ۱۳۸۸ ساعت ۹ صبح - ورزشگاه ۲۲ بهمن(شیراز - بلوار مدرس - کوی زهرا "س" )

درخت 500 ساله دروغ بزرگ سال 88 وجعلنا من الماء كل شي چشمه فيخار واقع در شمال روستاي بخش آباد دامغان ، تامين كننده آب بسياري از باغات و كشتزارهاي اطراف روستا مي باشد .در سالي كه با كمبود آب مواجه هستيم ، هدر رفتن حتي قطره اي از اين نعمت الهي ، گناهي نابخشودني است . در همين راستا مالكين محترم منطقه فيخار پس از جلسات متعدد و بررسي هاي گوناگون به اين نتيجه رسيدند كه درخت چناري را كه ريشه هايش موجب خروج آب از مسير لوله كشي و هرز رفتن بخش قابل توجهي از آب چشمه مي گرديده را بنا به مصلحت دهها هزار اصله درخت ديگر قطع نمايند . ضمن اينكه عمر درخت حدود 100 سال بوده و جزء آثار ملي نيز به شمار نيامده بوده است . متاسفانه از سوي فردي بي اطلاع و مغرض به نام علي منصوري راد (سلمان ن‍ژاد) گزارشگر بخش ورزشي تلويزيون !! !! اخباري كاملا غير واقع و كذب منتشر شده كه صرفاً جنبه تشويش اذهان عمومي داشته و جو روستا را مسموم نموده و بين اهالي مومن و خونگرم روستا تفرقه ، نفاق و دودستگي ايجاد نموده است . بنابراين ضمن درخواست درج واقعيت در آن سايت ، از مسئولين امرخواهشمنديم با اينگونه افراد كه هدفي جز بهره برداري هاي شخصي ندارند برخو

ابراهیم

امیدواریم که مسئولین با افراد دروغ پردازی که با نشر اکاذیب خواهان رسیدن به منافع شخصی خویش هستند برخورد نمایند . ما متوجه شده ایم که درخت چناری که اخبار آن منتشر شده حدودا 100 ساله بوده نه 500 ساله !! در حال حاضر سایت شما متهم به نشر اکاذیب از سوی افراد نا آگاه و مغرض می باشد .

مدافع حقیقت

آخه این گزارشگر ورزشی قیافه این کارها نیست که از درخت و درخت کاری سر در بیاره . اگه خواسته با دروغ و بزرگ نمایی امور سری تو سرا در بیاره بد راهی رو انتخاب کرده . هیچ وقت کشاورز زحمت کش بی دلیل درخت خودشو قطع نمی کنه.پس لطفا دایه عزیزتر از مادر نشوید .