بدون شرح (!!) از سد سيوند

امروز صبح که به سمت شرکت می اومدم٬ طبق معمول داشتم به رادیو جوان و برنامه" یک صبح ٬ یک سلام " گوش می دادم.

- پرانتز باز

از فرستادن SMS به طرفداری از جامعه کوهنوردی به این برنامه خسته شدم.ازشون می خوام که از اخبار کوهنوردی هم بگن اما اونها هم مثل بقیه با خنده از این قضیه می گذرند.آخرین باری که  SMS دادم مجری بخش ورزشی این برنامه آقای قوامی در جواب من گفت: "باور کنید همین که من الان میام اینجا اخبار ورزشی رو می خونم و به من وقت می دهند ٬ کم از یه کوهنوردی نیست. هر دفعه انگار یه اورست رو فتح می کنم." خنده تلخی کردم و تو دلم گفتم تو از اورست چی می دونی.....؟! اتفاقا اونها هم خندیدند. نمی دونم به من یا به ....

- پرانتز بسته

می گفتم...

تو اخبار یه چیزی شنیدم.

اول یه مقدمه بخونید:از اینجا .

و حالا خود خبر:

" امروز سد سیوند آبگیری می شود "

و اين هم خبر رسمی:(به اسم خبر گزاری خوب دقت کنید)

 آبگیری سد سیوند رسما آغاز می شود

آبگیری سد سیوند به منظور آبرسانی به دشت ارسنجان، امروز پنچشنبه 30 فروردین 86 به طور رسمی  افتتاح و آبگیری می‌شود.

محدوده آبگيری سد سیوند

خبرگزاری میراث فرهنگی_ گروه میراث فرهنگی_سد سیوند امروز پنجشنبه 30 فروردین 86، با حضور معاون وزیر نیرو، به طور رسمی  افتتاح و آبگیری می‌شود. 

سد سیوند كه یكی از جنجال‌برانگیزترین اخبار مربوط به میراث فرهنگی در طی سه سال گذشته بوده، با حضور "رسول زرگر" معاون وزیر نیرو افتتاح می‌شود. 

شنیده‌ها حاكی از آن است كه مسئولان سد در حال مسدود كردن تونل تخلیه به منظور آماده سازی آن در روز افتتاح هستند.  

رئیس جمهوری طی سخنانی در سفر به استان فارس و دیدار با مردم مرودشت از آبگیری سد سیوند در اتمام این سفر خبر داده بود. 

سد سیوند پس از آبگیری محوطه باستانی تنگه بلاغی را غرق می‌كند و آب را به دشت ارسنجان می‌رساند. 

دشت ارسنجان یكی از دشت‌های حاصلخیز ایران است كه طی 10 سال گذشته به علت خشكسالی و استفاده بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی خشك شده است. 

محدوده آبگیری سد سیوند به مدت سه سال توسط باستان‌شناسان كاوش شده و باستان‌شناسان اعلام كرده‌اند كه كاوش‌ها در این تنگه باستانی پایان یافته است. 

پیش از این "سید طاها هاشمی"، رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اعلام كرده بود كه در صورت آبگیری سد سیوند و تاثیر رطوبت سد روی آرامگاه كوروش، دریاچه این سد خشك می‌شود. (۱۳۸۶/۱/۳۰ - 11:42:00 لینک خبر)

به همین راحتی.

/ 4 نظر / 9 بازدید
علی

ممنون از مطلبت. من هم با پستی در همين مورد آپم دوست داشتی سری به ما بزن

فرشته

سلام چن روزی بود که بی حوصله به وبلاگم نگاه ميکردم خبری ار کامت نبود بهت سر ميزنم اما بازم بی حوصله مطلب جالبی بود اما من زياد تو جريانش نبودم گزارش کامل رو خوندم تا فهميدم قضيه چيه. خيلی خوه که اين چيزا براتون مهمه موفق باشيد خدانگهدار.

حامد

به بهنام:به همين سختی راحتی به علی: چشم قربان حتما. به فرشته:چقدر نق ميزنی؟اينقدر بی حوصلگی نکن بابا.همه چيز درست ميشه.به همسر سلام برسون