آنچه در نشست ماهانه انجمن کوهنوردان ایران گذشت

هفته قبل که تو جلسه خانه کوهنوردان تهران به عنوان مهمان شرکت کرده بودم، شنیدم جلسه ماهانه انجمن کوهنوردان ایران اول اسفند برگزار میشه. اطلاعیه رو از تو سایت این انجمن دیدم و تو وبلاگ گروه گذاشتم.ساعت برگزاری مناسب بود برنامه خاصی هم نداشتم. به بهنام هم گفتم اون هم گفت که میاد.

ساعت کاری تموم شد و خودم رو رسوندم به محل جلسه(مرکزسازمان های غیردولتی شهرداری).تا اینجا می دونستم یه نفر قطعاً میاد، یه نفر هم - که کارش درسته- گفته بود احتمالاً میاد.

مثل همه جلسه ها بازار گپ و گفتگوی قبل از جلسه داغ ِ داغ بود.

 ساعت ۵۵/۱۷یکی از مسئولان برگزاری اعلام کرد که بفرمایید داخل جلسه رو شروع کنیم.بهنام هنوز نرسیده بود. من هم رفتم تو.

جلسه قرار بود ساعت ۱۸ شروع بشه که شد.اولین قسمت برنامه اخبار کوهنوردی ایران در ماه گذشته بود که این اخبار رو آقای اسماعیل رضایی اجرا کردند.خبر هایی از فدراسیون و تناقض گویی در مصاحبه های آقای هوایی برای ساخت پناهگاه، انتصاب جدید در فدراسیون و صعود ۲ تیم به کلیمانجارو.

همین وسط ها بود که بهنام هم رسید.

در ضمن امروز(یعنی دیروز سه شنبه) تو ساختمان وزارت راه هم جلسه ای بود که از مربیان و پیشکسوتان کوهنوردی تجلیل می شد.

همینطور خبر از درگذشت کوهنورد پیشکسوت ، آقای شفیعی ها از گروه کوهنوردی دانشکده فنی دانشگاه تهران دادند. و این که فردا(یعنی امروز چهارشنبه) مراسم تشیع جنازه ایشون برگزار میشه.(به خانواده ایشان و جامعه کوهنوردی تسلیت می گویم)

بعد از این قسمت خانم مینو ضابطیان اخبار جهان کوهنوردی که بیشتر -یا همه- اونها رو رضا زارعی ترجمه کرده بود برای حضار خوند همینطور اسلاید های این اخبار هم به نمایش در می آمد.

اخبار هزینه های صعود به ۸۰۰۰ متری ها جالب بود. از کوه قاف بخونید.

نوبتی هم که باشه نوبت آقای فرشاد خلیلی بود که در مورد اسکی کوهستان ، معرفی این رشته، تاریخچه، وسایل مورد استفاده و همینطور نحوه استفاده از اونها رو توضیح بدهند.البته ایشون چندتا از وسیله ها  مثل چوب اسکی ، دستگاه زنده یاب و ... رو با خودشون آورده بودند.همینطور مجله کوه شماره ۳۸ رو برای مطالعه بیشتر معرفی کردند.

حالا دیگه نوبت گزارش برنامه رسید. فرهود فرهادی از باشگاه آرش و حسن رفیعی از خانه کوهنوردان تهران یه پیمایش زمستانی ۸ روزه خط الرأس داشتند از سرکچال تا آزادکوه.-دمشون گرم-

در حین صحبت عکس های این برنامه هم به نمایش گذاشته شد.

قسمت هایی از توضیحات فرهود فرهادی:

این خط الرأس با داشتن ۲۰ قله بالای ۴۰۰۰ متری و با میانگین ۴۱۸۶ متر مرتفع ترین و در عین حال طولانی ترین خط الرأس البرز مرکزی است.

تا به حال ۳ تلاش برای پیمایش این مسیر صورت گرفته

۱.       سال ۱۳۷۲ توسط اعضای باشگاه آرش : ابراهیم بابایی، مرحوم فریدون اسماعیل زاده، جلال رابکی، علی محمدپور و ...

۲.       سال ۱۳۷۸ توسط اعضای باشگاه دماوند: فرامرز نصیری و ...

۳.       سال ۱۳۸۵ همین برنامه که برنامه رسمی باشگاه آرش و خانه کوهنوردان تهران بود.

فرهادی گفت :دو تلاش قبلی کامل انجام نشده بود و اجرای کامل این مسیر یکی از اهداف بوده است.

البته این دو نفر یه باره تصمیم به اجرای این برنامه نگرفتند، بلکه از سال ۸۳ با آقای محمد صبوری تلاش را ادامه دادند ولی به دلیل خرابی هوا برنامه اجرا نشد و سال 84 مجدداً تیم تشکیل شد.

برنامه ریزی هایی هم برای این برنامه انجام شد از جمله برنامه های آمادگی و دویدن در توچال و ولنجک و پیست شیرودی .

هزینه اجرای این برنامه هم ۲۶۰۰۰۰ تومان بوده به جز وسایل و تجهیزات که خود آقای فرهادی بالای ۰۰۰/۶۰۰/۱تومان و آقای رفیعی ۰۰۰/۰۰۰/۳ تومان خرید وسایل کردند.

البته نا گفته نمونه که این برنامه اسپانسر هم داشته.

بعد از گزارش برنامه آقای عباس محمدی گفتگوی ماه با موضوع ما و کوهنوردی جهان را شروع کردند. و در ادامه هم گزارشی از حادثه علم کوه دادند.البته این بخش تقریبا تکراری و کوتاه بودو تکراری از این جهت که همان گزارش های منتشر شده مجدداً بازخوانی شد.

و شاید تنها قسمت غیر تکراری نمایش کوتاهی از فیلم های گرفته شده توسط تیم صعود کننده به علم کوه از گرده آلمانها و همینطور گوشه هایی از عملیات جستجوی تیم امداد بود.

در نهایت این جلسه هم  با اعلام ساعت  و محل مراسم تشیع جنازه آقای شفیعی ها کوهنورد پیشکسوت گروه کوهنوردی دانشکده فنی دانشگاه تهران  تمام شد .

********************

در حاشیه:

حالا چرا وزارت راه؟ چرا این جلسه اونجا برگزار میشه، مگه فدراسیون خودش جایی برای برگزاری این مراسم نداره؟ این ها سئوالاتی بود که در حاشیه اعلام برنامه تجلیل از پیشکسوتان در ساختمان دادمان وزارت راه از خودم پرسیدم.

از قلم کاغذ به دستها و نوشتن ها می شد حضور وبلاگ نویس ها رو حدس زد.

هنگام صحبت های خانم ضابطیان مسئول نورپردازی سالن هی از خودش ابتکار به خرج می داد و نور کل سالن رو تست می کرد به صورتی که یه بار کل سالن خاموش شد. شاید هم این دلیلی بود که خانم ضابطیان تپق می زد و یک بار هم نشد اسم  Dave Macleod (دِیو، بخوانید: deyv) را دیو( بخوانید:diu) می گفتند.

فرهود فرهادی بیان شیوایی داره و برای خودش فردوسی پوری هست.کوههای البرز مرکزی رو هم خوب می شناسه.

در آخر صحبت های آقای فرهادی یکی از کوهنوردای قدیمی و پرسن و سال اما جوون دل یه خاطره از فرهود گفت که بامزه بود. ظاهرا فرهود در ابتدای کوهنوردی ۱۰۰ کیلو وزن داشته ولی الان خیلی لاغر شده .

من برم اتاق فرمان برای اسلاید. این جمله ای بود که فرهود در ابتدای گزارش گفت.

اواسط گزارش هم باتری میکروفن تموم شد و صدا با پارازیت پخش می شد .

در هنگام پخش فیلم  علم کوه هم صدای گریه ای از پشت سر می شنیدم. به خصوص وقتی که تصویر یخ زدۀ فریدون اسماعیل زاده پخش می شد.

به نظرم از موضوع حادثه علم کوه خیلی گذرا رد شدند و حتی برای سئوال هم وقتی داده نشد. از این حرکت چه برداشتی می شه کرد؟

حتی یکی از فیلم ها هم نشون داده نشد.

آخر جلسه هم  وقتی تو سالن بودیم  من و بهنام به یکی دونفر شک کردیم که کدومشون می تونن فرشید باشن.

ناگفته نمونه که دنبال رضا آموزگار هم می گشتیم.

بهنام هم دنبال آقای عزیزاللهی بود.

گزارش حادثه علم کوه رو قرار بود آقای کیومرث بابازاده بخونند که این کار توسط آقای عباس محمدی انجام شد.(دلیل این کار اعلام نشد)

 

 

/ 6 نظر / 35 بازدید
فرشيد

سلام ممنون از گزارشت ما که تا آخرشو خونديم مستدام باشی هميشه

رضا آموزگار

درود ... ممنون از گزارش ... عکس تهيه نکردی ؟ ... خوش گذشت ؟ فرهود که به من گفته بود برنامه ۹ روزه اجرا شده ! راستی دنبال من چرا ميگشتين ؟

رضا آموزگار

راستی بنظر شما چرا نشست انجمن از چهارشنبه به سه شنبه تغيير کرد ؟ مراسمی که از طرف فدراسيون انجام شد هم روز سه شنبه بود ... ميتونه ربطی بهم داشته باشن ؟

حامد

رضا جان سلام. ۱.عکسها رو گذاشتم. ۲.اتفاقا اين هم سئوالی بود که هنوز يه مقدار مشکوک می زنه. من هم فکر می کنم يه ربطی بايد باشه.شايد به خاطر کم رنگ کردن يکی از اون دوتا مراسم.شايد هم به خاطر عدم حضور بعضی ها.شايد هم به خاطر .... آگاهان دانند.

آنا

گزارش کاملی بود. ممنون. ولی من احساس ميکنم که تو و بهنام از طرف فرشيد مامور شده بوديد بيايد اونجاو مچ بگيريد. راستی چرا فرشيد خودش نيومد؟؟؟