جوابیه حسین رضایی در پاسخ به دو پرسش ...

در مطلب قبلی وبلاگ با عنوان مقایسه اطلاع رسانی دو صعود دائولاگیری و آناپورنا 2010 به جنبه های اطلاع رسانی دو صعود پرداختم و دو سئوال از دوست خوبم آقای حسین رضایی ، نویسنده وبلاگ کوهنوشت و مدیر روابط عمومی فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی ایران پرسیدم ، و ایشون هم در قسمت نظرات همون مطلب پاسخ پرسش های مطرح شده را دادند و هم در وبلاگ خودشون متن خبر جدیدی با عنوان « از راهیان دائولاگیری» رو گذاشتند.بهتر دیدم متن پاسخ رو در مطلب جداگانه ای بیارم که شما هم بخوانید ؛

 حسین رضایی:

 

" سلام؛

 

اول: شما به بنده همیشه لطف دارید و ظاهراً این دفعه کمی زیاده روی هم کرده اید!!

دوم: اساساً فرآیند اطلاع رسانی اخبار صعودهای برون مرزی فدراسیون با صعودهای مستقل متفاوت است و قواعد و مراتب خاص خودش را دارد ... همانطور که مثلاً در انتخاب نفرات تیم ملی، ساز وکار متفاوتی دارد ... و در سایر موارد ایضاً.

سوم: به سهم خود تلاش دارم معطوف بر ارزش های - هفت گانه - خبری و احترام به افکار عمومی و تنویر آنان در رویدادهای مختلف، نقطه نظرات و چه بسا تذکرات لازم را به مسئولین بالاتر ارائه کنم، اما در نهایت تصمیم ساز هستم و نه تصمیم گیر!!

چهارم: بنا بر گزارشات واصله از سرپرست تیم ملی کوه نوردی کشورمان، مستقر در کمپ اصلی قله ۸۱۶۷ متری دائولاگیری؛ اعضای تیم ملی که در آخرین تلاش خود موفق به لمس ارتفاع ۷۲۵۰ متری( کمپ۳) شده و به پائین بازگشته بودند، کماکان مترصد شرایط جوی مناسب هستند تا تلاش خود را در روزهای آتی برای صعود به ارتفاعات بالاتر ادامه دهند. خاطر نشان می شود؛ تمامی اعضای تیم در سلامتی کامل به سر می برند و همانگونه که اشاره شد، با انگیزه و امید، چشم انتظار مساعد شدن شرایط مناسب هوا برای ادامه صعودشان هستند.

پنجم: به احتمال زیاد خواهید گفت؛این خبر هم چندان چیز جدیدی ندارد و از نظر جزئیات هم ناقص است و فلان و بهمان! ... در هر حال، آنچه باید(!) را منتشر کردیم!

ششم: در صورت هر گونه پیشروی اعضای تیم ملی و به محض اطلاع از جریان تغییر وضعیت این عزیزان، بلافاصله علاقه مندان را در جریان اخبار جدید قرار خواهیم داد.

ششم: از انتقاد سالم(!) شما ممنونم.

هفتم: از توجه شما و سایر خوانندگان سپاسگزارم. "

 

کوهنوشت:

 از راهیان «دائولاگیری»؛

تیم ملی کوه نوردی؛

هم چنان در انتظار شرایط مساعد جوی

 

پایگاه خبری فدراسیون:  بنا بر گزارشات واصله از سرپرست تیم ملی کوه نوردی کشورمان، مستقر در کمپ اصلی قله ۸۱۶۷ متری دائولاگیری؛ اعضای تیم ملی که در آخرین تلاش خود موفق به لمس ارتفاع ۷۲۵۰ متری( کمپ۳) شده و به پائین بازگشته بودند، کماکان مترصد شرایط جوی مناسب هستند تا تلاش خود را در روزهای آتی برای صعود به ارتفاعات بالاتر ادامه دهند.

خاطر نشان می شود؛ تمامی اعضای تیم در سلامتی کامل به سر می برند و همانگونه که اشاره شد، با انگیزه و امید، چشم انتظار مساعد شدن شرایط مناسب هوا برای ادامه صعودشان هستند.

شایان ذکر است: در صورت هر گونه پیشروی اعضای تیم ملی و به محض اطلاع از جریان تغییر وضعیت این عزیزان، بلافاصله علاقه مندان را در جریان اخبار جدید قرار خواهیم داد.

----------------------
*
پی نوشت:


در پیشگاه کوه نوردان گرامی، تبیین آب و هوای به شدت متغیر کوه ها، به خصوص در ارتفاع بالای ۷۰۰۰ متر، نوعی «زیره به کرمان بردن» است! ... آب هوایی که به خصوص در هیمالیا و به رغم گزارش های معتبر هواشناسی مبنی بر شرایط مساعد، ثبات ندارد و می تواند به یکباره دست خوش تغییر شود! ... فلذا هر چند تیم های صعود کننده غالباً توجه ویژه ئی به سایت های معتبر هواشناسی دارند، اما بدون تردید، مشاهدات عینی در منطقه از همه چیز مطمئن تر است تا با لحاظ جمیع شرایط (آمادگی نفرات و ...) اقدام به صعود میسر گردد.

 

الاحقر که تمام دانشم در مورد هیمالیانوردی؛ نظری است و این موارد را به یمن همکلامی با عزیزان هیمالیانورد آموخته ام، این چند خط و نکته ی بدیهی را هم فقط محض یادآوری به کسانی عرض کردم که تمام اهتمام خود را در ...(بماند در چی؟!)، با یک سو نگری و قضاوت های سطحی، هدر می دهند!

 

 ^^^^^^

جناب حسین رضایی گرامی اولاز همه ممنون از پاسخگویی.

دوم : همچنان ارادتمند شما هستم.

سوم: به واقع در این چند سال که امور روابط عمومی فدراسیون رو در دست گرفتید (یا در دستان شما قرار دادند) ، حداقل خود من خیالم راحته که جدیدترین اخبار رو می تونم از طریق کوهنوشت بخونم و هدف از طرح پرسش نه به منظور تخریب و یا زیر سئوال بردن بی مورد بلکه به قول خود شما تنویر افکار عمومی است.

چهارم: در مورد مقایسه که گفتید " اساساً فرآیند اطلاع رسانی اخبار صعودهای برون مرزی فدراسیون با صعودهای مستقل متفاوت است و قواعد و مراتب خاص خودش را دارد ... " حتااگر بخواهم با توجه به دیدگاه شما مقایسه دیگری انجام داده و به اخبار صعود برودپیک سال 1387 هیات کوهنوردی و صعود های ورزشی تهران بر گردم ، مدت زمان بین دو خبر رو زیاد می دونم.درسته که تیم تا تاریخ مذکور هیچ پیشروی نداشته.ولی اطلاع از عدم پیشروی هم به نوبه خود خبری از وضعیت این تیم است.

 سایت هیئت کوهنوردی استان تهران: آرشیو تیر و مرداد 1387 

عنوان مطلب

تاریخ

· آخرین اخبار برودپیک (14تیرماه)

1387/4/15

· آخرین اخبار از تیم کوهنوردی منتخب استان تهران اعزامی به برودپیک (8047 متر) (22 تیرماه)

1387/4/22

· برودپیک همچنان در انتظار هوایی مساعد برای صعود ( 29 تیرماه)

1387/4/29

· تیم منتخب کوهنوردی استان تهران در کمپ ...

1387/5/06

· تیم منتخب تهران در راه قله ...

1387/5/08

· پیام تبریک سرپرست هیئت کوهنوردی استان تهران

1387/5/09

· تیم استان تهران بر فراز برودپیک (9 مرداد)

1387/5/09

· انعکاس خبر صعود برودپیک در خبر...

1387/5/10

· هماهنگی مراسم استقبال از برودپیکی های تهران

1387/5/21

· بازگشت افتخارآفرینان استان تهران به وطن

1387/5/23

· برودپیکی های تهران بازگشتند

1387/5/26

پنجم : قبول بفرمایید که دوازده روز بدون هیج خبر از تیم ملی به نوبه خودش پرسش های زیادی رو مطرح میکنه و همین خبر کوتاه دیروز  و امروز ، مطمئنن خبر شماره یک بسیاری از جلسه های هفتگی گروه/باشگاه هایی هست که یا نفرات گروه/باشگاه خودشون در تیم ملی هستند و یا اینکه دنبال اخبار روز کوهنوردی می گردند.

ششم: امیدواریم هرچه زود تر خبر های بهتر و باید (!) رو بشنویم.

 

در همین رابطه:

کوه نوردان تیم ملی، هم چنان در انتظار شرایط مناسب جوی

تیم ملی کوه نوردی کمپ سوم خود را برپا کرد

 

/ 6 نظر / 19 بازدید
کوه نوشت

با سلام و احترام؛ 1- گفته ائید: " هدف از طرح پرسش نه به منظور تخریب و یا زیر سئوال بردن بی مورد بلکه به قول خود شما تنویر افکار عمومی است. " بسیار خب! ... فقط بفرمائید در کجای پاسخ - هفت بندی - بنده خطاب به شما، اشاره ئی به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم به رویکرد شما جهت "تخریب" و یا "سئوال بی مورد" شده است ؟!

کوه نوشت-2

2- آن پی نوشت قرمز رنگ در پست مربوط به خبر تیم ملی در «کوه نوشت»، به هیچ وجه خطاب به شما نیست، که اگر نیاز بود به شما نکته ئی را متذکر شوم، در همان پاسخ هفت بندی، صراحتاً می گفتم! ... آن پی نوشت قرمز رنگ؛ خطاب به افرادی است که «سرنا را از سر گشادش می زنند»!

کوه نوشت-3

3- مقایسه کرده ائید و مثال آورده ائید ... بسیار عالی! ... پس پیشنهاد می کنم دقیق تر عنایت بفرمائید [فقط عینک انصاف را فراموش نکنید] ... و اخبار بعد از صعود را نیز از رده ی این مقایسه ی نعل به نعل خارج کنید! (هرچند می توانید اخبار قبل از اعزام هیئت تهران را به جدول خود بیافزائید):

کوه نوشت- ادامه 3

[ادامه 3]: 88/12/23 تیم ملی سه شنبه عازم «نپال» می شود 88/12/25 راهیان «دائولاگیری» راهی شدند 88/12/27 تیم ملی کوه نوردی وارد « کاتماندو» شد 88/12/29 تیم ملی کوه نوردی از کاتماندو راهی منطقه صعود شد 89/1/6 تیم ملی کوه نوردی در کمپ اصلی قله «دائولاگیری» مستقر شد 89/1/8 هم هوائی اعضای تیم ملی در ارتفاع ۵۳۰۰ متری 89/1/14تیم ملی کوه نوردی کمپ اول خود را برپا کرد 89/1/16 تیم ملی کوه نوردی فردا راهی کمپ ۲ «دائولاگیری» می شود 89/1/17 بارگذاری در ارتفاع ۶۵۵۰ متری 89/1/22 تیم ملی کوه نوردی؛ کمپ دوم را نیز برپا کرد 89/1/23 لمس ارتفاع 7250 متری و بازگشت [وضعیت ثابت استقرار در کمپ اصلی] 89/1/4 تیم ملی کوه نوردی؛ هم چنان در انتظار شرایط مساعد جوی 89/1/5 تیم ملی کوه نوردی کمپ سوم خود را برپا کرد

کوه نوشت- 4

4- همانگونه که مشاهده می فرمائید: غیر از آن خلاء خبری که از 23 فروردین تا 4 اردیبهشت رخ داد و تنها علتش نیز وضعیت ثابت تیم در کمپ اصلی بوده و بایدی(!) نیز نسبت به خبر رسانی در این وضعیت ابلاغ نشد( هر چند شخصاً موافق نبودم!) ، سایر اخبار صعود در مورد هرگونه جابجائی نفرات تیم که ارزش خبری و رسانه ئی داشته، لحظه به لحظه مخابره و اطلاع رسانی گردیده و بی انصافی است که در مقایسه های خود، آن خلاء خبری را به کل فرآیند اطلاع رسانی این صعود تعمیم و در مجموع به آن نمره ضعیف دهیم! ... که در این صورت نه تنها بی انصافی است، به دور از شأن و رویکرد شما، بوی تخریب نیز به مشام خواهد رسید! ... شک نکنید، در صورت ورود هر جنبنده ئی برای تخریب و سیاه نمائی و نه نقد سالم(!)، با گزارشی گویا از عملکردمان، تمام ساخت و پرداخت مذبوحانه اش را بر سر خودش خراب می کنیم!

کوه نوشت- 5

پی نوشت: - اخبار مندرج در بخش 3، با توجه به ارتباطات رسانه ئی، علاوه بر خبرگزاری های مختلف، در فراگیرترین رسانه کشور (صداوسیما) نیز منعکس شده است. - در مورخ 23 فروردین ماه 89، با همکاری دوست خوبم "داود عابدی" در بخش خبری 21:30 شبکه خبر سیما ( از ساعات پیک تماشای تلویزیون)، «محمود شعاعی» در ارتباط تلفنی، وضعیت لمس ارتفاع 7250 متری، بازگشت به کمپ اصلی و سلامتی تیم را گزارش داد. - امید که اعضای تیم ملی - همین امروز! - بتوانند با موفقیت این قله را صعود کنند ... و در سلامتی کامل به آغوش میهن، خانواده و دوستانشان بازگردند.