حامد حصاری
تماس با من
نمایه نگارنده
نویسنده (های) وبلاگ حامد حصاری
گذشته های بایگانی شده
      من ، کوه ، تنهايی (دیده ها و ندیده ها،گفته ها و نگفته های تنهایی با کوه ،در کوه...)
آنچه در نشست ماهانه انجمن کوهنوردان ایران گذشت نویسنده: حامد حصاری - چهارشنبه ٢ اسفند ۱۳۸٥

هفته قبل که تو جلسه خانه کوهنوردان تهران به عنوان مهمان شرکت کرده بودم، شنیدم جلسه ماهانه انجمن کوهنوردان ایران اول اسفند برگزار میشه. اطلاعیه رو از تو سایت این انجمن دیدم و تو وبلاگ گروه گذاشتم.ساعت برگزاری مناسب بود برنامه خاصی هم نداشتم. به بهنام هم گفتم اون هم گفت که میاد.

ساعت کاری تموم شد و خودم رو رسوندم به محل جلسه(مرکزسازمان های غیردولتی شهرداری).تا اینجا می دونستم یه نفر قطعاً میاد، یه نفر هم - که کارش درسته- گفته بود احتمالاً میاد.

مثل همه جلسه ها بازار گپ و گفتگوی قبل از جلسه داغ ِ داغ بود.

 ساعت ۵۵/۱۷یکی از مسئولان برگزاری اعلام کرد که بفرمایید داخل جلسه رو شروع کنیم.بهنام هنوز نرسیده بود. من هم رفتم تو.

جلسه قرار بود ساعت ۱۸ شروع بشه که شد.اولین قسمت برنامه اخبار کوهنوردی ایران در ماه گذشته بود که این اخبار رو آقای اسماعیل رضایی اجرا کردند.خبر هایی از فدراسیون و تناقض گویی در مصاحبه های آقای هوایی برای ساخت پناهگاه، انتصاب جدید در فدراسیون و صعود ۲ تیم به کلیمانجارو.

همین وسط ها بود که بهنام هم رسید.

در ضمن امروز(یعنی دیروز سه شنبه) تو ساختمان وزارت راه هم جلسه ای بود که از مربیان و پیشکسوتان کوهنوردی تجلیل می شد.

همینطور خبر از درگذشت کوهنورد پیشکسوت ، آقای شفیعی ها از گروه کوهنوردی دانشکده فنی دانشگاه تهران دادند. و این که فردا(یعنی امروز چهارشنبه) مراسم تشیع جنازه ایشون برگزار میشه.(به خانواده ایشان و جامعه کوهنوردی تسلیت می گویم)

بعد از این قسمت خانم مینو ضابطیان اخبار جهان کوهنوردی که بیشتر -یا همه- اونها رو رضا زارعی ترجمه کرده بود برای حضار خوند همینطور اسلاید های این اخبار هم به نمایش در می آمد.

اخبار هزینه های صعود به ۸۰۰۰ متری ها جالب بود. از کوه قاف بخونید.

نوبتی هم که باشه نوبت آقای فرشاد خلیلی بود که در مورد اسکی کوهستان ، معرفی این رشته، تاریخچه، وسایل مورد استفاده و همینطور نحوه استفاده از اونها رو توضیح بدهند.البته ایشون چندتا از وسیله ها  مثل چوب اسکی ، دستگاه زنده یاب و ... رو با خودشون آورده بودند.همینطور مجله کوه شماره ۳۸ رو برای مطالعه بیشتر معرفی کردند.

حالا دیگه نوبت گزارش برنامه رسید. فرهود فرهادی از باشگاه آرش و حسن رفیعی از خانه کوهنوردان تهران یه پیمایش زمستانی ۸ روزه خط الرأس داشتند از سرکچال تا آزادکوه.-دمشون گرم-

در حین صحبت عکس های این برنامه هم به نمایش گذاشته شد.

قسمت هایی از توضیحات فرهود فرهادی:

این خط الرأس با داشتن ۲۰ قله بالای ۴۰۰۰ متری و با میانگین ۴۱۸۶ متر مرتفع ترین و در عین حال طولانی ترین خط الرأس البرز مرکزی است.

تا به حال ۳ تلاش برای پیمایش این مسیر صورت گرفته

۱.       سال ۱۳۷۲ توسط اعضای باشگاه آرش : ابراهیم بابایی، مرحوم فریدون اسماعیل زاده، جلال رابکی، علی محمدپور و ...

۲.       سال ۱۳۷۸ توسط اعضای باشگاه دماوند: فرامرز نصیری و ...

۳.       سال ۱۳۸۵ همین برنامه که برنامه رسمی باشگاه آرش و خانه کوهنوردان تهران بود.

فرهادی گفت :دو تلاش قبلی کامل انجام نشده بود و اجرای کامل این مسیر یکی از اهداف بوده است.

البته این دو نفر یه باره تصمیم به اجرای این برنامه نگرفتند، بلکه از سال ۸۳ با آقای محمد صبوری تلاش را ادامه دادند ولی به دلیل خرابی هوا برنامه اجرا نشد و سال 84 مجدداً تیم تشکیل شد.

برنامه ریزی هایی هم برای این برنامه انجام شد از جمله برنامه های آمادگی و دویدن در توچال و ولنجک و پیست شیرودی .

هزینه اجرای این برنامه هم ۲۶۰۰۰۰ تومان بوده به جز وسایل و تجهیزات که خود آقای فرهادی بالای ۰۰۰/۶۰۰/۱تومان و آقای رفیعی ۰۰۰/۰۰۰/۳ تومان خرید وسایل کردند.

البته نا گفته نمونه که این برنامه اسپانسر هم داشته.

بعد از گزارش برنامه آقای عباس محمدی گفتگوی ماه با موضوع ما و کوهنوردی جهان را شروع کردند. و در ادامه هم گزارشی از حادثه علم کوه دادند.البته این بخش تقریبا تکراری و کوتاه بودو تکراری از این جهت که همان گزارش های منتشر شده مجدداً بازخوانی شد.

و شاید تنها قسمت غیر تکراری نمایش کوتاهی از فیلم های گرفته شده توسط تیم صعود کننده به علم کوه از گرده آلمانها و همینطور گوشه هایی از عملیات جستجوی تیم امداد بود.

در نهایت این جلسه هم  با اعلام ساعت  و محل مراسم تشیع جنازه آقای شفیعی ها کوهنورد پیشکسوت گروه کوهنوردی دانشکده فنی دانشگاه تهران  تمام شد .

********************

در حاشیه:

حالا چرا وزارت راه؟ چرا این جلسه اونجا برگزار میشه، مگه فدراسیون خودش جایی برای برگزاری این مراسم نداره؟ این ها سئوالاتی بود که در حاشیه اعلام برنامه تجلیل از پیشکسوتان در ساختمان دادمان وزارت راه از خودم پرسیدم.

از قلم کاغذ به دستها و نوشتن ها می شد حضور وبلاگ نویس ها رو حدس زد.

هنگام صحبت های خانم ضابطیان مسئول نورپردازی سالن هی از خودش ابتکار به خرج می داد و نور کل سالن رو تست می کرد به صورتی که یه بار کل سالن خاموش شد. شاید هم این دلیلی بود که خانم ضابطیان تپق می زد و یک بار هم نشد اسم  Dave Macleod (دِیو، بخوانید: deyv) را دیو( بخوانید:diu) می گفتند.

فرهود فرهادی بیان شیوایی داره و برای خودش فردوسی پوری هست.کوههای البرز مرکزی رو هم خوب می شناسه.

در آخر صحبت های آقای فرهادی یکی از کوهنوردای قدیمی و پرسن و سال اما جوون دل یه خاطره از فرهود گفت که بامزه بود. ظاهرا فرهود در ابتدای کوهنوردی ۱۰۰ کیلو وزن داشته ولی الان خیلی لاغر شده .

من برم اتاق فرمان برای اسلاید. این جمله ای بود که فرهود در ابتدای گزارش گفت.

اواسط گزارش هم باتری میکروفن تموم شد و صدا با پارازیت پخش می شد .

در هنگام پخش فیلم  علم کوه هم صدای گریه ای از پشت سر می شنیدم. به خصوص وقتی که تصویر یخ زدۀ فریدون اسماعیل زاده پخش می شد.

به نظرم از موضوع حادثه علم کوه خیلی گذرا رد شدند و حتی برای سئوال هم وقتی داده نشد. از این حرکت چه برداشتی می شه کرد؟

حتی یکی از فیلم ها هم نشون داده نشد.

آخر جلسه هم  وقتی تو سالن بودیم  من و بهنام به یکی دونفر شک کردیم که کدومشون می تونن فرشید باشن.

ناگفته نمونه که دنبال رضا آموزگار هم می گشتیم.

بهنام هم دنبال آقای عزیزاللهی بود.

گزارش حادثه علم کوه رو قرار بود آقای کیومرث بابازاده بخونند که این کار توسط آقای عباس محمدی انجام شد.(دلیل این کار اعلام نشد)

 

 

  نظرات ()
Share
مطالب اخیر گزارش برنامه صعود به قلّـه دماوند ، بام ایران دلتنگی با : "من ، کوه ، تنهایی" و "شما" و اما عشق ... یار دبستانی من ای روزگار ... !! یادواره !!! درباره خبر انتصاب هادی صابری + پیام شادباش هادی صابری، دبیر جدید فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی ایران برای سالگرد علی رئیس دانا سنگ نویسی در کوهستان به چه قیمت...!؟
کلمات کلیدی وبلاگ ویژه ها (٢٦) ذهن زیبا (۱٩) این طرف - آن طرف (۱٦) من ، کوه (۱٤) کوه نوشته (۱٢) روزانه (٧) بدون شرح (٦) کوه عکس (٦) زیر ذره بین (٥) یاد گرفتنی ها (٥) جشن های ایرانی (٥) شاعرانه (٤) کوه شعر (٤) یاد ها (٤) طبیعت زخمی (۳) درد جشنواره (۱)
دوستان من گروه کوهنوردی هفت خوان کرج فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی ایران هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان تهران ‌Black Rock spedizione2004 garinmount آرام كوه از دماوند تا علم كوه از کی ستاره از زمین می رود به آسمان آزادكوه آزادکوه آناپورنا آوازهای كوه آوای کوه با هم همسفر شویم باشگاه سنگنوردی(بولدرینگ) آراماز بالا تر از ۴۰۰۰متر برج سينا! بيستون بی هیچ ترسی از جاذبه زمین پزشکی کوهستان جای رسیدن جایی نزدیک آسمان چنگ الماس حرف خودم.... خاک خوب داستان کوه داغلار دختر آسمان دوست داران طبيعت:تاریانا رازکوه ریشه در آسمان... سر پهنه گی سرخ كوه سنگنوردی صخره های آزاد فانوس علم كوه غزال کوهستان فانوس فانوس کوه کلاغ ها... كــُــــــــلاهـه كوله بار كوه کوه انتظار خدا کوه قاف کـوه نوشت کوه نیوز کوهستان کوهنورد کوهنوردی(اشترانکوه) کوهنوردی، نشان زندگی کوهنوردی،سنگ نوردی،دوچرخه سواری برای صلح گروه سنگنوردان جوان كرج گزارشات صعودبه قلل ودیواره های مرتفع لوتسه نجواهای پاییزی نقاش كوهنورد هيچ و پوچ واگویه هایم وبلاگ چال وبلاگ علی اصغری یادداشتهای كوه یادداشتهای يک کوهنورد یک قدم مانده به ... Mountain Weather Forecast گروه کوهنوردی شقایق کرج خانه کوهنوردان کرج گروه کوهنوردی کاهار کرج گروه کوهنوردی هامون قله های مه گرفته... شیپورچی آیاز کوهنوردان ایرانی ورجین دیواره بلند و انگشتان سرمازده کماندار زندگی در کوهستان
لینکستان دوستان غیر کوهنورد