حامد حصاری
تماس با من
نمایه نگارنده
نویسنده (های) وبلاگ حامد حصاری
گذشته های بایگانی شده
      من ، کوه ، تنهايی (دیده ها و ندیده ها،گفته ها و نگفته های تنهایی با کوه ،در کوه...)
قطع درخت چنار 500 ساله در دامغان نویسنده: حامد حصاری - سه‌شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۸۸

در بخشی از سی امین جلسه باشگاه هنر و طبیعت ، علی منصوری راد* از قطع درخت چنار 500 ساله در 17/فروردین/1388 در روستای "فیخار" از توابع شهرستان دامغان خبر داد. 

 به گفته وی سه نفر با در دست داشتن مجوز کتبی از شورای اسلامی روستای فیخار ، این درخت کهنسال و از میراث های ملی را قطع کردند.هنوز دلیل مشخص و منطقی برای  این کار اعلام نشده و در پی پیگیریهایی که ایشان انجام دادند ، مسئولان دلیل این کار را " مزاحمت ریشه های آن برای مسیر قنات و چشمه آب " ذکر کرده اند.دلیلی که به گفته منصوری راد کاملا غیرمنطقی است.

این دوستدار میحط زیست پیگیری های خود را ادامه داده و در نهایت جوابی روشن و منطقی از سوی هیچ مسئولی نشنیده است، و پس از مراجعه مجدد به محل قطع درخت شاهد صحنه های دلخراش تری نیز بوده.

سرگردانی پرندگانی که بر روی این درخت لانه داشتند و نیز سوزانده شدن تنه بر خاک افتاده این درخت که از ذخایر ملی و از ارزشمندترین اسناد طبیعی استان است نتیجه نادانی و نا آگاهی مسببین این واقعه است.

به راستی تا کی و کجا باید شاهد وقوع چنین اتفاقات نا خوشایندی باشیم.

کشورهایی که برای ازدواج و یا به دنیا آمدن فرزند خود ، کاشتن یک نهال درخت را جزو فرهنگ و قانون خود می دانند کجا ، و ما که همواره فقط دَم از حفظ محیط زیست و منابع طبیعی ارزشمند کشورمان می زنیم کجا؟!

آتش سوزی جنگل هایی مثل گرگان ، زباله های ریخته شده در حاشیه جاده جنگلی عباس آباد ، شکار بی رویه حیوانات، نتیجه پروژه یوزپلنگ ایرانی و اتفاقاتی ازین دست ، همه و همه درجه آگاهی و مسئولیت پذیری استفاده کنندگان یک جامعه از آن منابع طبیعی و زیست محیطی را می رساند.

چه باید کرد:

  • قرار است حرکت نمادین کاشت درخت در اطراف این درخت قطع شده انجام گردد.( اخبار این حرکت از باشگاه هنر و طبیعت قابل پیگیری است.)
  • بالا بردن آگاهی و مسئولیت پذیری افراد جامعه. کار سختی نیست اگر هر کدام از ما از طریق آموزش اطرافیان و تبلیغ و تشویق آنها به حفظ محیط زیست و  منابع طبیعی بپردازیم و خودمان نیز گام های عملی در این راه برداریم می شود به آینده کمی امیدوارتر نگاه کرد.
  • از نویسندگان اینترنتی و غیر اینترنتی محترم کوهنورد ، طبیعت گرد ، انجمن های حفظ محیط زیست و  منابع طبیعی و دوستداران طبیعت خواشمند است به نشانه اعتراض این واقعه نوشتاری را منتشر کنند.
  • از مسئولان و فعالان محیط زیست ، درخواست پیگیری و برخورد جدی و قانونی با مسببین و تخریب گران محیط زیست و منابع طبیعی را دارم.

  >> 

قطع درخت چنار 500 ساله دامغان در:

خبرگزاری مهر - سایت جامع سمنان - همشهری آنلاین - جام جم آنلاین- تابناک

مؤسسه طبیعت - باشگاه هنر و طبیعت

 ـــــــــــــــــ

*علی منصوری راد کارشناس نام آشنای ورزش که در سالهای گذشته چهره و صدای گرم او را از تلویزیون می دیدیم و می شنیدیم سالهاست که در زمینه پرورش اسب فعالیت دارد و صدای گرم او هر از چندگاهی در گزارش های اسب دوانی و نیز در برنامه طبیعت و ورزش ایران ( آشنایی با کوههای ایران) از شبکه 4 سیما شنیدنی است. 

  نظرات ()
Share
مطالب اخیر گزارش برنامه صعود به قلّـه دماوند ، بام ایران دلتنگی با : "من ، کوه ، تنهایی" و "شما" و اما عشق ... یار دبستانی من ای روزگار ... !! یادواره !!! درباره خبر انتصاب هادی صابری + پیام شادباش هادی صابری، دبیر جدید فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی ایران برای سالگرد علی رئیس دانا سنگ نویسی در کوهستان به چه قیمت...!؟
کلمات کلیدی وبلاگ ویژه ها (٢٦) ذهن زیبا (۱٩) این طرف - آن طرف (۱٦) من ، کوه (۱٤) کوه نوشته (۱٢) روزانه (٧) بدون شرح (٦) کوه عکس (٦) زیر ذره بین (٥) یاد گرفتنی ها (٥) جشن های ایرانی (٥) شاعرانه (٤) کوه شعر (٤) یاد ها (٤) طبیعت زخمی (۳) درد جشنواره (۱)
دوستان من گروه کوهنوردی هفت خوان کرج فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی ایران هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان تهران ‌Black Rock spedizione2004 garinmount آرام كوه از دماوند تا علم كوه از کی ستاره از زمین می رود به آسمان آزادكوه آزادکوه آناپورنا آوازهای كوه آوای کوه با هم همسفر شویم باشگاه سنگنوردی(بولدرینگ) آراماز بالا تر از ۴۰۰۰متر برج سينا! بيستون بی هیچ ترسی از جاذبه زمین پزشکی کوهستان جای رسیدن جایی نزدیک آسمان چنگ الماس حرف خودم.... خاک خوب داستان کوه داغلار دختر آسمان دوست داران طبيعت:تاریانا رازکوه ریشه در آسمان... سر پهنه گی سرخ كوه سنگنوردی صخره های آزاد فانوس علم كوه غزال کوهستان فانوس فانوس کوه کلاغ ها... كــُــــــــلاهـه كوله بار كوه کوه انتظار خدا کوه قاف کـوه نوشت کوه نیوز کوهستان کوهنورد کوهنوردی(اشترانکوه) کوهنوردی، نشان زندگی کوهنوردی،سنگ نوردی،دوچرخه سواری برای صلح گروه سنگنوردان جوان كرج گزارشات صعودبه قلل ودیواره های مرتفع لوتسه نجواهای پاییزی نقاش كوهنورد هيچ و پوچ واگویه هایم وبلاگ چال وبلاگ علی اصغری یادداشتهای كوه یادداشتهای يک کوهنورد یک قدم مانده به ... Mountain Weather Forecast گروه کوهنوردی شقایق کرج خانه کوهنوردان کرج گروه کوهنوردی کاهار کرج گروه کوهنوردی هامون قله های مه گرفته... شیپورچی آیاز کوهنوردان ایرانی ورجین دیواره بلند و انگشتان سرمازده کماندار زندگی در کوهستان
لینکستان دوستان غیر کوهنورد